Czy jest Ci potrzebny trener personalny?

Czuwa nad postępami podopiecznego, układa treningi i dietę oraz pilnuje systematyczności ćwiczącej osoby. Trener personalny nie jest tylko dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych, chociaż może kojarzyć się z zawodowym uprawianiem sportu, a nie hobbystycznymi zajęciami fitness.

Z pomocy trenerów personalnych korzystają m.in. osoby z problemami zdrowotnymi, z dużą nadwagą lub takie, które na nic nie chorują, ale potrzebują nad sobą tzw. bata, który motywuje ich do ćwiczeń. Czy Tobie jest potrzebny trener personalny?

Tak, jeżeli masz problemy ze zdrowiem

Nadciśnienie lub kontuzja kolana? Skrzywiony kręgosłup, problemy z odcinkiem lędźwiowym? Niedoczynność lub nadczynność tarczycy? Każda choroba bądź uraz (zwłaszcza złamania, odnawiające się kontuzje) mają wpływ na formę treningu.Jeden trening może być dopasowany do choroby bądź zważający na kontuzję, inny - może tylko pogorszyć sytuację, jeżeli np. bardzo obciąża stawy. Trener personalny powinien zobaczyć Twoje wyniki badań i zaświadczenia (np. od fizjoterapeuty lub kardiologa), aby właściwie dobrać dla Ciebie trening. Brak świadomości wpływu ćwiczeń na Twoje dolegliwości może Ci tylko zaszkodzić.

Tak, jeżeli masz dużą nadwagę

Osoby otyłe lub z dużą nadwagą czasami zbyt zapalczywie zabierają się do treningu oraz do diety. Bardzo gwałtownie obniżają ilość spożywanych kalorii każdego dnia i trenują za dużo - nawet codziennie te same partie mięśniowe, nie zważając na ból i fakt, że mięśnie muszą mieć czas na regenerację.

Tymczasem osoby z nadwagą powinny zaczynać od delikatnych treningów - ćwiczenia opierające się na skokach mogą być niewłaściwe dla stawów ze względu na zbyt dużą wagę. Spacery, marszobiegi, zmodyfikowane ćwiczenia dla początkujących i tak będą męczące dla osoby bez kondycji. Trener personalny dopilnuje, aby trening był właściwie dobrany i z czasem stawał się trudniejszy, dieta - dobrana z rozsądkiem, a ponadto będzie motywował w chwilach kryzysu.

Tak, jeżeli ćwiczysz nieregularnie i nie trzymasz diety

Ile razy Twoje ćwiczenia i dieta zaczynały się na poniedziałku, a wbrew ambitnym planom kończyły na którymś piątku? Kluczem do zdrowego trybu życia jest regularność. Ćwiczenia i dieta ze smacznymi posiłkami powinny być przyjemnością, a nie przymusem, przed którym się wzbraniasz.


Jeżeli zależy Ci na tym, ale masz słabą wolę i nierzadko rezygnujesz z treningu czy diety na rzecz imprezy z przyjaciółmi czy po prostu z lenistwa, trener personalny jest dla Ciebie. Sama świadomość wydania pieniędzy na trenera personalnego zmotywuje Cię do działania - w końcu kilkaset złotych piechotą nie chodzi.

Komentarze

Popularne posty